Все почалось ще задовго до представлення OpenAI, у 2020 році – саме тоді LVMH почав створення власної AI Factory для оптимізації виробничої логістики та прогнозування. Проте справжнє поглиблення почалось вже з 2024 р., і прикладів більш ніж достатньо. Американський ритейлер Saks Fifth Avenue створив більш персоналізований досвід покупок для своїх клієнтів за допомогою штучного інтелекту Salesforce Agentforce, а агенція fashion прогнозування WGSN запустила свою платформу Fashion Buying у 2024 році, що базується на прогнозах, створених на базі штучного інтелекту.
В повітрі також висить питання сталого розвитку, терміну, який є ключовим для іміджу багатьох сучасних брендів. Якщо навіть звичайне “дякую” в чаті AI вартує втраті десятків тисяч доларів в електроенергії, модні бренди, які прагнуть зрозуміти, виміряти та зменшити свої загальні викиди вуглецю, можуть зіткнутися з додатковим викликом у впровадженні штучного інтелекту. Інакше використовувати термін sustainability у власному позиціюванні буде просто нечесно.
Якщо все ж відкидати питання сталості на другий план, зіштовхуємось з нерозумінням того, як fashion саме бренди використовують штучний інтелект. Перше – це процес розробки дизайну, і питання авторського права тут вже хитромудро вирішено: для цього бренди користуються закритими моделями штучного інтелекту (на відміну від відкритих моделей, які використовують великі загальнодоступні набори даних), навчених на приватних даних про стильовий ДНК, з базою референсних зображень, ескізів та мудбордів, а також інформацією про обсяги продажів продуктів та запаси.
Тобто на ChatGPT історія не закінчується; ба більше, існують платформи на базі штучного інтелекту, які орієнтовані на розвʼязання проблем виключно fashion creatives.
Вони допомагають тестувати різні кольори, матеріали та оздоблення, створюючи технічну документацію для виробників і навіть зображення продуктів для тестування трендів та споживчого попиту перед замовленням та виробництвом одягу. Наприклад, у Refabric є технологія створення цифрових семплів, яка може допомогти компаніям зменшити надвиробництво на етапі розробки дизайну. А штучний інтелект від Vaayu використовує виробничі дані бренду та машинне навчання для відстеження та вимірювання впливу продукту за 16 різними показниками, виявляючи зони ризику та розробляючи кілька сценаріїв, які зменшать екологічний слід продукту.
Разом з тим, швидке впровадження штучного інтелекту може призвести й до сприяння надмірному споживанню, оскільки час створення колекцій значно скоротиться та все більше брендів приймуть надшвидкісні бізнес-моделі з великими обсягами виробництва. Натомість це вже питання етики бренду та відповідального споживання користувачів. І сьогодні в цьому питанні не вистачає прозорості як зі сторін власників платформ, так і зі сторін брендів.
Якщо футболку клієнта неможливо знайти в png форматі, сьогодні не потрібно сто відкритих вкладок – можна згенерувати футболку за допомогою штучного інтелекту і якісного промпту. Але це лише верхівка айсберга, і, без перебільшень, AI може стати справжнім персональним асистентом.
Це не означає, що цей процес повністю можна довірити алгоритмам, але це допомагає розширити власні рамки та додати до аналізу аспекти, які ризикували бути упущеними.
У світі, де персоналізований підхід є ключовим, а естетики змінюються зі швидкістю світла, це дозволяє бути в курсі основних змін. І така швидкість все більше натякає на те, що зовсім скоро головним трендом буде особистісне бачення, яке на сьогодні може запропонувати лише людина.
Fashion фотографи все частіше експериментують з інструментом DALL-E, який дозволяє візуалізувати нестандартні ідеї та поєднувати авторське бачення з машинним. І таке поєднання бачимо на травневій обкладинці Vogue Italia 2023 р.
Процес створення кадрів не настільки гнучкий, як може видатись на перший погляд. Але й ідеальності немає меж:
“Робота зі штучним інтелектом вимагала постійних коригувань і адаптивності нашого підходу. Як наслідок, багато зображень, включно з обкладинкою, вийшли зовсім не такими, якими ми їх задумували спочатку.”
ділиться фотограф знімання Vogue Italia May 2023 Карлін Якобс
Це його найбільш очевидне використання, але важливо не загубити себе в потоці нескінченних можливостей штучного інтелекту і памʼятати, що це лише допоміжний інструмент, а не заміна вашому баченню.
Що нас чекає далі? Вірогідно, модна індустрія буде покращувати свої знання та навички застосування технологій AI, оскільки це про економію часу та звільнення простору для креативності. Разом з тим, штучний інтелект не зможе замінити надивленності стиліста, погляду дизайнера чи підбору ракурсу від фотографа. Це лише допоміжний інструмент, який зовсім скоро доведе: немає нічого кращого за людську креативність та живу взаємодію. Offline is the new luxury? Час покаже.