Покази на Ukrainian Fashion Week SS25,
про які має знати кожен
Навколо повернення українського тижня моди крутилось чимало чуток та очікувань. Як можливо влаштувати повноцінний fashion week, коли у твоїй країні проходить війна? Українці вкотре доводять, що не існує нічого неможливого — вже цього вересня у рідному Мистецькому Арсеналі та окремих автентичних локаціях бренди повернулись на фешн арену.
І з впевненістю можна сказати, що це були не лише покази чи презентації нових колекцій; це було творення нової історії для індустрії. Сьогодні на FÉMATCH Editorial розповідаємо про найяскравіші події 55 сезону.
Opening Manifest від спільноти української fashion-індустрії. Photo: Ihor Gaidai
Як GUNIA Project переосмислили традиційне весілля
Початок завжди має бути символічним — напевно, така думка була при виборі локації для показу від GUNIA Project.

В найкращих традиціях бренду, за назвою ховається важливий сенс —  наші предки називали вільцем весільне деревце, і за повірʼям воно приносило молодятам щастя та було наділене магічною силою.  З вільця починалось весілля, тому чи не вбачаєте ви у цьому подвійний символізм?

Весільний обряд “Вільце”. Photo: Музей Івана Гончара
Гості розповідають, що кожна деталь (від музичного супроводу до декорацій) була підібрано з орієнтиром на розкриття традицій з нового, раніше не відомого боку: посередині подіуму стояв весільний стіл з короваєм та керамічними виробами бренду. Колекція перепліталась у білих та кремових тонах, а моделі по черзі сідали за весільний стіл. Що ж додати: GUNIA Project вкотре нам нагадує про силу українських традицій, які можна переосмислювати на сучасний лад і робити їх актуальними.
GUNIA Project SS25. Photo: Andriy Sokolov
 GUNIA Project SS25. Photo: Andriy Sokolov
GUNIA Project SS25. Photo: Andriy Sokolov
Старий центр Києва та No Fixed From від KSENIASCHNAIDER prespring 2025
Мабуть, важко уявити кращу локацію для показу KSENIASCHNAIDER: від контрасту історичних будівель statement денім ще краще відображав ДНК бренду: зручний і водночас незвичний одяг, перероблений денім та тканина бродері анґлез. Моделі дефілювали прямо на вулиці Софіївській, а один лише streetstyle вартував не менше уваги, аніж показ!
KSENIASCHNAIDER SS 2025. Photo: Maksym Lisovyi
Streetstyle KSENIASCHNAIDER SS 2025. Photo: Myroslava Shupyk
Streetstyle KSENIASCHNAIDER SS 2025. Photo: Myroslava Shupyk
Як ТHE COAT святкували 10-річчя бренду
Цього сезону THE COAT долало трохи свята —  показ проходив у сквері Національної Опери, а підсвічені фонтани та ціла декорована зона мимохіть нагадали довоєнне життя.

Речі з колекції цілком логічно стали ретроспективою діяльності бренду: різноманітні текстури й провідний відтінок cherry red і відсутність чорного кольору (цю обіцянку засновниця Катя Сільченко дала собі, спостерігаючи за подіями Революції гідності).

Хедлайнером цієї історії виступає рожева сукня, яка на противагу кольору підкреслює своїм кроєм зрілість та впевненість — а це чи не найголовніші цінності бренду.

Streetstyle KSENIASCHNAIDER SS 2025. Photo: Myroslava Shupyk
THE COAT SS25. Photo: Volodymyr Bosak
Кульмінацією показу став вихід на подіум абсолютно усієї команди — кращого підсумку та завершення показу і не придумати. 
THE COAT SS25. Photo: Volodymyr Bosak
Як показ FROLOV Spring 2025 змінив уявлення про фешн перформанс в Україні

Один із найзагадковіших показів, мабуть, за всю історію українського тижня моди — потрапити на нього змогли лише 300 людей зі списку, а фотографувати та знімати дійство було категорично заборонено. Заклеєні камери, невідома локація (усі лише знали, що все відбуватиметься на Подолі). Якщо до цього списку додати, що Іван Фролов обʼєднався з сучасною легендою українського театру режисером Іваном Уривським, квитки на виставу якого неможливо вихопити навіть за місяць до вистави — пазл складеться, бо з такого дуету не могло не вийти щось інакше. І заборона до фото- та відеознімання в цьому випадку здається як ніколи доречною: охопити усе те, що відбувалось на сцені, через екран неможливо. Ти маєш або бути присутнім, або принаймні спробувати уявити як проходив показ через призму коментарів присутніх гостей. Враженнями про перформанс адаптацію казки “Івасик-Телесик” поділилась стилістка та засновниця FÉMATCH Марина Мартинів:

“Цей показ-перформанс FROLOV разом з Іваном Уривським, підняв планку синтезу творчості та моди. Я навіть пустила сльозу, бо спектр емоцій під час показу був шалений і кожна деталь була продумана до дрібниць - від штампів у вигляді бандури, лебідки та змії (у кожного з гостей був різний) до декорацій: подіум розташували в іншій частині клубу Glass Tower (перекриття були зроблені зі скла), і це все подавалось під красивим зелено-жовтуватим світлом! При цьому FROLOV продемонстрував власне ДНК - фірмові розрізи у вигляді сердець, оригінальні корсети, масивні прикраси та прозорі тканини. І той факт, що зйомка була повністю заборонена, лише підігрівав інтерес та дозволив повністю зосередитись виключно на одязі та перегляду перформансу. Це абсолютно новий рівень”

Афіша показу колекції Spring 2025 від FROLOV та Івана Уривського. Photo: інстаграм бренду FROLOV
Натхнення бохо та  українським поетичним кіном від Andreas Moskin SSʼ25
Сьогодні неможливо забути про контекст, у якому ми живемо — того дня росіяни цинічно вдарили ракетами по Полтаві. при створенні колекції, дизайнери Андрій Моськін та Андреас Білоус зверталися до тем ностальгії за втраченим та недооціненим, зустрічі свого та чужинського.
Andreas Moskin SS25. Photo: Serhiy Khandusenko

Цього сезону українські дизайнери не лише творили, а й звертались до нагальних соціальних проблем — як інтегрувати до відносно спокійного життя у соціумі військових?

Бренд мовчки відповідає на це питання: на подіумі разом з професійними моделями дефілювали українські військові, які зазнали ампутацій.

Колекція була натхненна фільмом “Білий птах із чорною ознакою” та одним з основних матеріалів був льон. Класичний чоловічий костюм переосмислили та додали традиційних етнічних елементів. І саме це є найвищим показником значущості колекції — цей чоловічий костюм був створений абсолютно для усіх. На таких показах пригадується справжня місія моди: це був, є і буде інструмент для транслювання соціальних змін та легшої інтеграції цих змін до суспільства.
Andreas Moskin SS25. Photo: Serhiy Khandusenko
LITKOVSKA про повернення додому: презентація проєкту “Жнива”
Чи можливо відродити звʼязок між поколіннями та листами за допомогою листування? Бренд Лілії Літковської вкотре доводить, що все залежить від власної оптики. Презентація відбувалась  у просторі LITKOVSKA BASECAMP на Лютеранській (майбутньому флагманському магазині бренду), а натхненням для презентації стала Підпільна пошта України — прихована мережа, створена після Другої Світової Війни. Ще в березні гості презентації  LITKOVSKA з усього світу писали на білих стрічках побажання українцям, а цього вересня бренд повернувся з побажаннями з Парижу до Києва й усі присутні мали змогу написати листи та листівки з подякою, використовуючи авторські марки.
Ірина Данилеуська та Лілія Літковські на презентації проєкту “Жнива”. Photo: Maksym Lisovyi
"Київ - завжди був і завжди буде нашим домом, і ми хотіли створити це відчуття повернення додому та збору врожаю побажань, від світу - українцям, та від українців - світові. Для нас це дуже особливий момент, повернутись в рідний Київ вперше з фізичним івентом за багато років, зібратись в просторі, в якому скоро відкриється наш перший флагманський магазин, і нам хотілось сфокусуватись не на одязі, а на діалозі між людьми та важливості зв'язку з домівкою та коріннями",

- підсумувала
Лілія Літковська.
Photo: Maksym Lisovyi
Цей тиждень моди був про повернення до коріння та довгоочікувані зустрічі. Дизайнери звертались до перформансу, історичних локацій, але найголовніше — вони залишились собою. Ми познайомились з новими обличчями та пригадали як творять вже відомі дизайнери. Українська фешн спільнота вкотре показала, що здатна творити навіть у найтемніші часи. І буде творити ще краще, більше та гучніше.
13.09.2024
Автор: Софія Гук
Джерело зображень:  Усі фото взяті з Google Art & Culture та  UFW.