Pop-up в первісному вигляді існував ще в 1300-их рр., коли на різдвяних ярмарках у Відні кожного дня стенди продавців змінювались разом з товарами. Тоді ідея pop-up-ів полягала у тому, щоб продати свою продукцію у різних місцях за короткий проміжок часу. Але з 1300-их рр. чимало змінилось, і поява цих тимчасових точок мала проміжні цілі та набула цілковито іншого естетичного вигляду.
Для світу моди початок 2000-их став точкою відліку появи pop-up сторів. Кількома роками пізніше бренд Comme des Garçons відкриває тимчасовий магазин в гамірному районі Мітте, Берліні, в прихованому приміщенні книгарні. З особливостей – ритейл ціна, всього 600 постерів на просування та один рік існування. Ідейники зробили ставку на ексклюзивність та word of mouth і не прогадали:
І таких кейсів з кожним роком більшало: брендам сподобалось, що за атмосферою таємничості та мінімальних затрат можна було продати речі, які з певних причин були менш популярні та побудувати інтимніший звʼязок з аудиторією. І якщо спочатку тимчасові стенди та магазини були прекрасною опцією для дизайнерів-початківців аби познайомити аудиторію з продуктом і не втратити багато капіталу на постійну оренду приміщення, то згодом до цієї практики почали вдаватись все більше й більше провідних брендів. Тож виникає питання: чому саме поп-апи?
Безсумнівно, королем візуалу поп-апів можна назвати бренд JACQUEMUS, адже їхні дизайнерські рішення задають тренди для креативних індустрій (памʼятаєте гігантські анімації з сумочками, які зараз всюди?). У кейсі з відкриттям поп-ап стору в Галері́ Лафаєт декорація простору подається з грайливими нотками JACQUEMUS та фіксацією на буденних речах, які надихають самого дизайнера: від тостера до пральної машинки з величезною вежею полотенець та смачною кавою з букетом квітів в придачу. Ці речі так чи інакше асоціюються з домом, з любовʼю до буденності, а це створює сильний ряд емоцій у відвідувачів. До того ж схожі локації це справжній рай для створення фотографій в інстаграмі, що дорівнює появі нової аудиторії.
Часто для власних поп-апів бренди обирають певний фокус уваги, аби інтерактивні моменти ще більше запамʼятовувались аудиторією. Для JACQUEMUS ця історія йде поряд з естетизацією побуту: у 2022 р.Саймон Жакмюс буквально переносить власну ванну до одного з елітних торгових центрів Лондону і надає їй ноток сюрреалізму.
Ще один гачок, на який часто ловлять бренди – це враження та безплатні пропозиції. Такою тактикою часто користується бренд Hermès: уявіть, ви прогулюєтесь осіннім Лондоном і помічаєте чергу з людей, що пʼє запашне какао. Ясна річ, усе ховається в деталях: стенд на вулиці був оранжевим (а це один з головних кольорів бренду) та до звичного какао пропонувався апельсиновий гарячий шоколад. Це може видаватись дрібницями, але підсвідомо такі деталі запамʼятовуються й ось перед вами не просто мандариновий колір, а колір Hermès.
При цьому очевидно, що не вся аудиторія, що почула про “free something” буде платоспроможною і готова дозволити одяг бренду. Не завжди команда готова до кількості людей, що зʼявиться, тому подекуди поп-апи з роздачею чогось відкритого до широкої аудиторії отримують негативні відгуки – чи є ця стратегія до кінця вдалою, питання вже на розсуд кожного.
І якщо зʼявляється хибна думка про те, що в Україні формат поп-апів не поширений – погляньте уважніше. Одним з перших явищ схожого типу для нас став Кураж Базар. Попри зміну локацій, умов проведення, Кураж став місцем зустрічі не лише зі знайомими, а й з багатьма українськими брендами в одному місці.
“Поп-ап це певного роду перфоманс бренду. У вас є кілька секунд, щоб зловити погляд відвідувачів та занурити у вашу ідею. Поп-ап розповідає про філософію та ідентичність бренду без слів. Це не просто демонстрація продукту, а враження, яке закарбовується в пам'яті та викликає емоційну прив’язаність.
У Haute Couture дрейпінг став моєю справжньою пристрастю. Це техніка, де тканина відчувається як глина в руках скульптора,
відкриває безмежні можливості для створення нових форм. Вона дозволяє виражати емоції через матерію.
Я перенесла це відчуття у поп-ап для бренду Svitanok на “Куражі”. Ми створили оазис спокою серед метушні, де немає чітких форм, стін,
де природа та вироби злилися в єдиний простір, що викликав бажання зупинитися, глибоко вдихнути й залишитися на мить. Це була не просто
інсталяція, а жива емоційна вистава бренду, що перетворила звичайний стенд на місце, яке залишає слід у серці.”
Але культура включення поп-апів до міського простору нестримно поширюється, і ще один нещодавній кейс – поп-ап на Кудрявці. Від колишнього винного складу Кудрявка стала простором для перформансів, виставок та зустрічей з друзями за чашечкою кави. А ще – саме тут можна знайти унікальні речі від українських брендів та зустріти ключові постаті нашої fashion індустрії. Приміром, всього чотири днів на Кудрявці проходив ARCHIVE SALE речей від концепт-стору Asthik. У гостей була можливість придбати архівні одяг та аксесуари від Comme des Garçons, Raf Simons, Dries Van Noten,Raf Simons, Loewe, послухати DJ-set на вінілі та насолодитись атмосферою невимушеності.
Приносити українські традиції в повсякдення це одна з фішок українських брендів, за які їх складно не обожнювати. І якщо повернутись до літнього Києва, згадуємо теплий кейс – колаборацію брендів Etnodim x Nadiia. У прозорій конструкції посеред Пейзажної Алеї заховалась спільна колекція вишитого одягу “Хтось когось любить”, де повсякденне поєдналось з вишуканим, традиція з сьогоденням, паблік токи з щирими зустрічами давніх знайомих.