Секрети Haute Couture:

одяг чи мистецтво?
Памʼятаєте кутюрний показ Maison Margiela SS24, який змусив інтернет згадати про існування haute couture?

Для багатьох кутюрні покази стають відправною точкою для захоплення модою, і це не дивно –  речі, створені вручну, та ще й в епоху діджиталізації, стають маркером статусності.  Водночас існування лінійок haute couture сьогодні все більше дивує, адже індустрія моди – в першу чергу бізнес, а кутюр нагадує, що мода таки заслуговує на порівняння з мистецтвом.

Тож хто виграє у двобої бізнес VS мистецтво і як одяг формату haute couture працює сьогодні, читайте на FÉMATCH Editorial.

#1
Haute Couture: історичний екскурс
Haute Couture повинен бути виготовлений з нуля, відповідати індивідуальним особливостям клієнта і бути повністю ручною роботою від початку до кінця.
Поки для сучасних людей створення одягу власноруч здається екзотикою, професія кравця не вважалась престижною аж до кінця XVII ст. Все змінилось за часів правління французької королеви Марії Антуанетти, яку справедливо називають жінкою з найбільшим впливом на індустрію моди як і в 1780-ті, так і сьогодні. Унікальні речі спільно з королевою та двором розробляла і виготовляла її “міністерка моди” Роуз Бертен. Відбувся культурний поворот, де одяг починає асоціюватись на лише з ремеслом, а й з мистецтвом – ходять чутки, що Марія Антуанетта ніколи не одягала одну й ту ж річ двічі, а публіка, затаївши подих, спостерігала.
“Марія Антуанетта з трояндою”, 1783, Елізабе́т Віже́-Лебре́н.
Взято з The Metropolitan Museum of Art
Вперше використав одяг як простір для творчого самовираження Чарльз Фредерік Ворт. І він був вже не кравцем, а творцем: визнали його завдяки дизайнам, які він створював для своєї дружини, моделі Марі Верне. Ворту вдалось позбутись незручних для жінок дизайнів (того ж криноліну) та зробити їх одяг більш витонченим та елегантним. Влучний симбіоз приніс визнання серед жіночої аудиторії, яка довіряла смаку Ворта. Наприклад, сьогодні до списку зіркових клієнтів Чарльз Ворт міг би додати імператрицю Євгенію, другу дружину Наполеона. Ще декілька важливих досягнень дизайнера, за які його вважають батьком модної індустрії:
  • Творець салонних показів сучасного формату, на яких збиралась публіка для перегляду колекції;
  • Він першим почав вишивати своє ім'я на одязі, створивши сучасну етикетку;
  • Ввів термін “fashion designer”;
  • Перший, хто продемонстрував свої дизайни на живих моделях;
 Сукня для балу (1) та вечірня сукня дизайнера Чарльза Ворта. .
© The Costume Institute, The Metropolitan Museum of Art́н
Друга світова війна тотально змінила потреби жінок, що стало темним періодом для ательє. Чимало дизайнерів втікали до Франції, Коко Шанель залишилась в Німеччині й навіть звинувачувалась у співпраці з нацистами. Але ближче до кінця війни на фешн арені зʼявляються постаті Крістіана Діора та Пʼєра Бальмена. І тут зʼявляється всім відомий New Look від Діора, дім Balmain… Історія кутюру тільки починає свій стрімкий, хоч і нестабільний, розвиток.
#2
Яка колекція може набути статусу haute couture?
Чи можливо прокинутись одного ранку і вирішити, що твоє призвання – створювати haute couture? На жаль, не в нашій реальності: дизайнери повинні бути призначені виробниками високої моди та відповідати певним вимогам, встановленим Федерацією високої моди (Fédération de la Haute Couture et de la Mode, FHCM), яка регулює членство і щорічно оцінює своїх членів. Ось такий список вимог має членство:
  • мати ательє (студію), в якому працює щонайменше 15 штатних працівників та 20 технічних працівників;
  • виготовляти одяг на замовлення для приватних клієнтів;
  • представники повинні створювати колекцію з щонайменше 50 оригінальних моделей (day + evening wear) щосезону під час показів високої моди в січні та липні.
Будинки запрошуються бути гостьовими членами кожного сезону. Але отримати можливість стати повноправним членом можливо тільки з четвертого запрошення!
#3
Процес створення haute couture

На відміну від pret-a-porte, haute couture не виробляється масово. Кожен модний дім має визначену невелику кількість клієнтів, вироби для яких створюються за індивідуальними мірками, лагодиться за потреби тощо. На виготовлення одягу йдуть місяці, оскільки абсолютно кожна деталь створюється вручну. 

Нам важко осмислити масштаб цього процесу: приміром, навіть bespoke/custom містять в собі механічну роботу. Зазвичай одяг переробляється відповідно до ваших потреб та виглядає більш буденно та менш якісно порівняно з кутюрними речами.

Дизайнер Пʼєр Бальмен за роботою.
© Wikipedia
#4
Haute Couture сьогодні

У відповідь на післявоєнну епоху Синдикальна палата високої моди (Le Chambre Syndicale de la Haute Couture) у 1945 році запровадила нові правила, які допомогли визначити, що можна вважати haute couture. У цей період існувало близько 106 будинків високої моди, але в 1970 році їхня кількість скоротилася до 19, що було зумовлено зростанням масового виробництва та суворими правилами.

Viktor & Rolf Haute Couture spring/summer 2019.
© Getty Images
Jean Paul Gaultier Autumn/Winter 1995.
© Vogue Runway
“Уявіть мить за лаштунками Haute Couture: 5:00 ранку. Велосипед, швидкість, мости, що простилаються над каналами. Попереду одна з найважливіших подій fashion індустрії — Paris Haute Couture Week. На локації асистенти готують сукні, креативний директор жестами коригує останні деталі: примірки, спалахи камер, шурхіт тканин, хтось шукає втрачену пару взуття…
Зала повна глядачів, гасне світло, музика наповнює простір. Магія оживає — на подіум виходить перший образ. 
5 хвилин. Кульмінація. Оплески. Показ Haute Couture закінчився, залишивши за лаштунками багато таємниць. 
Ця мить в декілька хвилин вартує тисячі годин та декілька місяців командної роботи. Кожна сукня проживає свою неповторну історію до моменту, коли її відпускають у світ.”


Dzvenyslava Zozulia, 
fashion designer
Backstage Paris Couture Week, 2021.
© Dzvenyslava Zozulia
Наразі офіційних членів Федерації високої моди стає все менше, і в умовах економіки сучасного світу це не дивина. Тому передбачити майбутнє існування кутюру справді важко, але одне знаємо точно: поки будуть поціновувачі кутюру будуть купувати вироби, а дизайнери поєднають функціональність та красу, ми зможемо споcтерігати за красою цього нетривіального симбіозу моди та мистецтва.
Christian Dior Spring 1999 Couture.
© Vogue Runway
27.01.2025
Автор: Софія Гук
Джерело зображень:  
Усі фотографії належать фото
зазначеним особам.