Who, What, Where:

креативно-директорський переполох
2025 рік обіцяє бути роком змін – і це не фраза, взята з повітря чи з новорічного привітання. Ледь не кожен тиждень звідусіль чутно заголовки, в яких креативні директори після десятків років покидають місце роботи. Дійшло до того, що ці зміни повʼязують з сонячним затемненням. Так чи інакше, що означають ці зміни для фешн індустрії, розбираємось на FÉMATCH Editorial.

Справжні веселощі розпочались – mind you, всього за декілька місяців 2025 р. маємо ось таку картину:

Джонатан Андерсон пішов з Loewe. Він обіймав посаду креативного директора бренду протягом 11 років.
Демна Гвасалія очолив Gucci та покинув Balenciaga після 15 років роботи. 
Донателла Версаче йде з посади креативної директорки Versace (30 років роботи!). Її наступником став Даріо Віталле.
Вероніка Леоні стала першою жінкою на посаді креативного директора в Calvin Klein.
Джон Гальяно покидає Maison Margiela. Новий креативний директор – Гленн Мартенс. 
Сімоне Белотті – новий креативний директор Jil Sander. 
Хайдер Акерманн дебютує в Tom Ford.
Сара Бертон – нова креативна директорка Givenchy.
Луїза Троттер – креативна директорка Bottega Venetta.
Матьє Блаззі – новий креативний директор Chanel. 
Майкл Райдер у Celine, Джуліан Клауснер — Dries Van Noten, Девід Кома – Blumarine.

Ів Сен-Лоран у своїй паризькій студії, січень 1982 року. (Фото Джона Даунінга/Getty Images)
#1
За що відповідає креативний директор?

Креативний директор – людина-голос бренду, найвища творча посада у відділі дизайну одягу. Він контролює весь процес розробки колекції від концепції до завершення, задаючи напрямок команді дизайнерів. Хоча дизайнери можуть відповідати за втілення бачення в одязі, саме креативний директор формує бачення. Без творчого бачення модний дім ризикує стати безцільним, випускаючи колекції без сенсу.

Якщо говорити відверто, робота креативного директора потребує років побігеньок на асистентських позиціях. Це може бути поясненням до того, чому серед креативних директорів настільки мало нових облич. Пояснення, чому так мало жінок – вже зовсім інше питання. Дивимось на прикладах:

  • Крістіан Діор розробляв дизайн для Люсьєна Лелонга протягом п'яти років, перш ніж заснувати свій однойменний бренд у 1947 році. 
  • А Карл Лагерфельд почав свою кар'єру в 1954 році як асистент П'єра Бальмена, перш ніж стати художнім директором Chanel у 1983 році. 

Є винятки –  Олів'є Рустен, якому було лише 24 роки, коли він став креативним директором Balmain. На жаль, це все ще виняток з правил. 

Сьогодні робота креативного директора більше не починається і не закінчується виключно на розробці колекцій, йдеться про реалізацію та розвиток всього бачення та ідентичності бренду. Саме тому плітки чи передбачення зміни креативних директорів настільки збурюють спільноту – візія бренду, одяг може змінитись тотально за декілька колекцій, і не завжди в кращий бік.

@databutmakeitfashion
#2
Чому саме в 2025 р. помічаємо такі зміни?
“Це величезна зміна орієнтирів і перезавантаження моди. Таке відчуття, що це створює нове майбутнє для брендів, а такі великі будинки, як Chanel, дають зрозуміти, що вони раді змінити напрямок і рухатися вперед”.

fashion director австралійського ELLE Наомі Сміт.

Все знову заховане у статистиці: в щорічному звіті видання The Bussiness of Fashion спрогнозувало, що світовий luxury ринок зростатиме на 2-4% на рік у період між 2025 і 2027 роками. Вперше з 2016 року (за винятком 2020 року) створення вартості в секторі luxury знизилося, а кілька рушіїв зростання індустрії зупинилися. Серед усіх люксових брендів сьогодні найвпевненіше себе почуває Prada та її молодша сестра Miu Miu.

Виникає логічне запитання:

чому саме ці бренди та що такого вони зробили, аби опинитись вгорі в такий непростий час? І найголовніше – як це повʼязано зі змінами креативних директорів?
Статистика продажів Miu Miu та Prada. @databutmakeitfashion
Правда проста: не кожен бренд мусить створювати щось революційне, радше навпаки, вигіднішою стратегією буде дотримання ДНК бренду. Це й зробили Miu Miu та Prada – вони всього-на-всього дослухались до запиту аудиторії. Сумуєте за стилем 90-х? Ми зазирнемо у свій архів і переосмислимо речі, які були тоді на піку популярності. І ні, ми не будемо їх тотально видозмінювати; ми додамо їм характерного шарму. Споживач на це легко ведеться – тоді як кожен бренд має свою спадщину та історію, лише одиниці креативних директорів та залучених осіб обирають памʼятати та не відкидати цю історію перед власним баченням (і бажанням продати).
1. Ice blue: S/S 1999 Look 47; S/S 2023 Look 41
2. Periwinkle: S/S 1996 Look 38; S/S 2025 Look 10
3. Wine: S/S 1997 Look 6; F/W 2024 Look 52
Робота Prada з архівами. © Kendall Flavin, The Dressy Room
Хтозна, якби Демна Гвасалія свого часу настільки сильно не видозмінив напрям роботи Balenciaga, то реакція інсайдерів на його перехід до Gucci була б менш бурхливою? Питання риторичне, але й тут не варто забувати, що Гвасалія приніс Balenciaga постійний суспільний резонанс та продажі. Наскільки б дивними чи невдалими деякі вважали його колекції, вони продавались. Коли Демна почав працювати в Balenciaga, продажі коливалися на рівні 350 мільйонів доларів. До 2022 року продажі сягнули 2 мільярдів доларів. За час роботи в Balenciaga Демна перевернув одяг догори дриґом і навиворіт, а його естетика набагато більше схожа на типовий берлінський клуб. Тож чи вдасться йому не забути витоки славнозвісного Made In Italy, які настільки важливі для Gucci, чи ми побачимо його роботу з одягом, що створює нестримну дискусію? Час покаже.
#3
Що буде з брендами далі?

Люди обожнюють робити передбачення на цю тему, але вони все рідше справджуються. Усі перекочування з місця на місце креативних директорів показують, що команда дослухається до зауважень аудиторії (а надто, коли зʼявляється падіння продажів). Це пряме свідчення кризи, в якій зараз знаходиться люксовий сегмент.

Можемо лиш припустити, що LVMH та Kering зміною директорів хочуть показати відкритість до змін і переконати, що “от-от іконічний (підставте назву бренду) повернеться!”. Але чи можливо це без запрошення нових постатей?

Що радує – не всі бренди йдуть протоптаною дорогою, й іноді ми можемо зустріти креативного директора, про якого майже нічого не відомо. На просторах Vogue вдалось знайти дещо кумедне і доволі відверте признання авторки Лайі Гарсіо-Фуртадо про роботу Белотті, нового креативного директора Jil Sander:

“Я одразу ж загуглила Беллотті та була здивована і, смію навіть сказати, захоплена тим, що не знайшла... абсолютно нічого. Лише мою власну статтю, написану за кілька місяців до того, як оголосили про його призначення. Я заново вивчаю факти. Йому 45 років. Останні 16 років він працював у Gucci, а до того – в Dolce & Gabbana, Bottega Veneta та Gianfranco Ferré. Ніщо в цьому резюме не пояснювало того, що я щойно побачила на подіумі, тож у певному сенсі він залишався загадкою. Це робило всю ситуацію ще кращою.”
Сімоне Белотті для Bally. © Vogue

Це, хоч і важко назвати зеленим світлом для початківців, але можна трактувати як знак прочинених дверей до нових облич (хоч і з боку одиниць брендів). Можливо, старі обличчя вже настільки приїлись, що компанії готові ризикувати та впускати когось нового? Зрештою, криза на те і криза – залишатимуться найсильніші, продажі впадуть, та свіжі рішення можуть повільно рухати процес у зворотний бік. 

Ще один пункт, який примушує до змін – поступово на арену виходить молода аудиторія Gen Z, яка відрізняється від міленіалів значно меншою платоспроможністю, але більшим потягом до цінностей бренду. За декілька років Gen Z контролюватиме значну частку споживання ринку люксу, відповідно бренди вже підлаштовуються до нових вимог: сталості, створення емоційного звʼязку між покупцем та брендом, повернення до архівних колекцій і т.п.

Тому відповідь “що буде далі” хоч і частково, але все ж залежить від реакції споживачів, продажів та супутніх чинників. Наша задача – давати настільки відверту реакцію, наскільки можливо. 

29.03.2025
Автор: Софія Гук